در آستانه سال 98 اعلام شد:
تقویم ممنوعیت صید در آبهای هرمزگان اعلام شد

درنشستی با حضور فرمانده یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات هرمزگان، معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان، روئسای شیلات شهرستانها و جمعی از نمایندگان جامعه صیادی استان تقویم ممنوعیت صید در آبهای هرمزگان برای سال 98 اعلام شد.
به گزارش روابط عمومی شیلات هرمزگان، معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان اظهار داشت: براساس این تقویم صید ماهی حلوا سیاه و شوریده نیز از اول اردیبهشت ماه تا پایان خرداد ماه سال آینده در صیدگاههای این استان واقع در آبهای نیلگون خلیج فارس و دریای عمان ممنوع اعلام شده است.

محمد جوانمرد  با اشاره به تغییر زمان ممنوعیت صید ماهی حلوا سفید در سالهای اخیر، خاطرنشان کرد: با توجه به تغییرات آب و هوایی و اقلیمی و همچنین اظهار نظر جامعه صیادی و پژوهشکده خلیج فارس و دریای عمان زمان ممنوعیت صید این ماهی در چند سال اخیر به 15فروردین تا پایان اردیبهشت ماه تغییر یافته است.

وی  زمان ممنوعیت صید میش ماهیان را نیز از15 مردادماه تا پایان شهریورماه سال آینده اعلام کرد.

این مقام مسئول با تاکید بر رعایت تقویم فصول ممنوعیت صید اظهار کرد: شیلات هرمزگان همه ساله با توجه به فصل تخم ریزی آبزیان به ویژه گونه های ارزشمند در آستانه فرارسیدن فصل بهار، نسبت به اعلام زمان ممنوعیت صید در راستای حفظ ذخایر این گونه ها اقدام و اطلاع رسانی می کند.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان ضمن تشکر از یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات هرمزگان و تقدیر و تشکر ویژه از برادران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای یاری شیلات هرمزگان در حفظ ذخایر ارزشمند آبزیان و کمک در صید و صیادی پایدار با برخورد با صیادان غیر مجاز و ادوات صید مخرب و همچنین با اشاره به همکاری خوب صیادان و تعاونی ها با شیلات هرمزگان و سایر نهادهای مرتبط  از آنها خواست در این مدت نیز برای حفظ ذخایر و رسیدن به صید پایدار با شیلات استان بیش از پیش همکاری کنند.

وی افزود هرمزگان با صید سالانه بیش از 270هزار تن آبزی رتبه نخست صید ساحلی کشور را در اختیار دارد.

در ادامه فرمانده یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات هرمزگان با بیان اینکه امروز حفظ و حراست از آبزیان خلیج فارس برای نسل های آینده یک ضرورت و تکلیف است گفت: خوشبختانه با تعامل خوبی که بین صیادان استان و یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات هرمزگان به ویژه در سال های اخیر به وجود آمده است در این زمینه گام های خوبی برداشته شده است.

 

سرهنگ آزادی  با اشاره به اقدامات خوب یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات هرمزگان،دریابانی استان و همچنین برگزاری دوره های  آموزشی و ترویجی توسط  شیلات هرمزگان در راستای حفظ و حراست از آبزیان خلیج فارس گفت: مجموعه اقدامات با یگان حفاظت منابع آبزیان به ویژه در فصل صید میگو قابل تقدیر بوده است .

وی افزود: اقدامات ترویجی یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات هرمزگان برای جامعه صیادی در حفظ و حراست از ذخایر آبزیان موثر بوده است که خوشبختانه امروز شاهد مطالبه گری خود صیادان در این مهم هستیم.

 

.گفتنی است در هرمزگان 30 هزار  صیاد با استفاده از چهار هزار و 300 فروند شناور صیادی و با پشتیبانی 22 بندر صیادی در بیش از یکهزار و 400 کیلومتر نوار ساحلی استان مشغول به فعالیت هستند که این مهم بیانگر نقش مهم شیلات در معیشت مردم استان جدای از اشتغال ایجاد شده در حوزه آبزی پروری و صنایع است.