دکتر همتی در نشست صمیمی با جامعه صیادی استان:

از تجربه و ایده های صیادان در راستای تامین ماهی در بازار و ایجاد تعادل در قیمت آبزیان استفاده شود.

صید فانوس ماهیان برای استان یک فرصت است.

دکتر فریدون همتی در نشست صمیمی با جامعه صیادی استان هرمزگان ضمن قدردانی از تلاش‌های صیادان استان هرمزگان، بیان داشت: در شرایط امروز بازار شیلات هرمزگان با دو مسئله کمبود ماهی و قیمت آبزیان مواجه است. 

وی ادامه داد: بیش ازهزار لنج صیادی و سه هزار قایق دارای مجوز صید در استان هرمزگان هستند.

استاندار هرمزگان افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود در هرمزگان، برای جامعه کمبود ماهی و قیمت فعلی آبزیان در این استان، جای سوال است.

همتی تصریح کرد: از جامعه صیادی استان هرمزگان انتظار داریم متناسب با سوخت و دیگر امکاناتی که دریافت می کنند ماهی هایی که صید می نمایند را نیز وارد بازار کنند.

وی گفت: در شرایط جنگ اقتصادی با دشمنان، فعالان تمامی بخش ها باید همکاری لازم را داشته باشند تا زندگی مردم با مشکل مواجه نشود.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: هدف ما این است که از تجربه و ایده های صیادان در راستای رفع مشکل کمبود آبزیان و قیمت ماهی در استان بهره ببریم.

این مقام مسئول با بیان اینکه فانوس ماهیان در عمق بیش  از 200 متر با ذخایر بالای دو میلیون تن در دریای عمان  برآورده شدند گفت: این مهم بدون شک فرصتی مهم برای استان است و از ظرفیت های بومی به هر شکلی در این راستا حمایت می کنیم.

همتی افزود در هر فعالیتی امکان تخلف وجود دارد و اگر کشتی صیادی تخلف کند باید برخورد شود و این موضوعات نباید مانع استفاده از ظرفیت ها شود.

دکتر همتی در دیدار با جامعه صیادی استان هرمزگان آشنایی بیشتر با ظرفیت های جامعه صیادی استان را از مزایای این نشست  خواند وگفت: باید توجه داشت که اختلال های بازار ماهی ناشی از حضور دلالان است  و باید به وسیله تشکل های صیادی که امین هستند ماهی به بازار عرضه شود.

 وی تصریح کرد:  فاصله قیمت ها طبق آنچه مشاهده می شود و  صیادان تائید می کنند از تولید تا عرضه بسیار است و بازار عرضه آبزیان باید رقابتی و با قیمت های منطقی عرضه شود.

همتی افزود: صدا و سیما مشکلات مطروحه صیادان در این جلسه را پخش کنند تا مردم با این مشکلات اشنا شوند.

 وی با بیان اینکه برای حمایت از صیادان تلاشگر هرمزگان حاضریم ده تا پانزده میلیارد تومان در صندوق حمایت از صیادی قرار دهیم و تسهیلات با سود پایین تر در اختیار آنها قرار دهیم خاطر نشان شد :صندوق حمایت از صیادان باید به صورت مستقل و با سرعت راه اندازی شود که برای تحقق  این مهم نیاز است شیلات و سازمان جهاد کشاورزی در تشکیل صندوق حمایت از جامعه صیادی با قدرت ورود کنند.

 استاندار هرمزگان با بیان اینکه  جایگاه توزیع صید  برای صیادان سریع تر باید به نتیجه برسد گفت: جایگاه توزیع صیادی باید به صورت مجموعه ایی برخوردار ازفضاهای رستورانی و گردشگری باشد و بتواند نیازهایی جامعه و صیادان را پاسخ دهد.

همتی با تاکید بر اینکه  تعیین نماینده برای تحویل گیری و‌توزیع صید  باید صورت پذیرد افزود: چه در ارائه تسهیلات بانکی و چه در حمایت از جامعه صیادی کوتاه نخواهیم امد.

وی با اشاره به صدور مجوز های صید و صیادی  در استان هرمزگان گفت: صیادان بومی واقعی که مجوز ندارند و واقعا به صید و صیادی مشغول هستند،باید هر چه زودتر ساماندهی شوند.

این مقام مسئول با بیان اینکه با شناورهای سنتی متجاوز از دیگر استانها برخورد خواهیم کرد افزود :همکاری صیادان در برخورد با شناورهای غیر مجاز و تخلفات صیادی بسیار مهم است.

همتی حل مشکلات بیمه ایی صیادان در دستور کار شیلات قرار گیرد همچنین افزود :خوشحالیم که صیادان که از اقشار زحمت کش استان هستند تا این حد پای کار و کمک دولت در حل مشکلات هستند.

استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه با همه کسانی که در دریا آبزیان را قاچاق  می کنند قاطع برخورد می شود گفت: از نیروی مقتدر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواسته شده اگر شناوری تخلف کرد توقیف و محصولات آن با دستور مقامات قضایی بین مردم توزیع شود.

 

وی افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بی تردید حافظ منافع صیادانی است که درچارچوب قانون کار می کنند.

در ادامه مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به ظرفیت های غنی صید و صیادی استان هرمزگان گفت: استان هرمزگان با برخورداری از 14 جزیره و نوار ساحلی گسترده نقش مهمی در صید و صیادی کشور دارد.

محسن یکتاپور با اشاره به احداث تمامی 22 بندر صیادی استان پس از انقلاب اسلامی گفت: خوشبختانه استان هرمزگان با برخورداری از 74 تعاونی فعال نقش مهمی در فعالیت های صید و صیادی دارد.

وی گفت: خوشبختانه ناوگان صیادی استان هرمزگان دست آوردهای کم نظیر در حوزه های اقتصادی، ارزآوری،تولید ، اشتغال ،امنیت و جلوه هایی از اقتدار نظام جمهوری اسلامی داشته است.

مدیر کل شیلات هرمزگان با بیان اینکه جامعه صیادی استان هرمزگان همراهی و همدلی خوبی با مجموعه شیلات دارند گفت: بدون شک حل مسائل و مشکلات پیش رو و رفع موانع توسعه جامعه صیادی یک از مهمترین دستور کار های شیلات هرمزگان است که تلاش خوبی همواره در این زمینه در حال انجام است.