در کمیته صید شیلات هرمزگان مطرح شد:
دست آوردهای کم نظیر صید و صیادی در حوزه های اقتصادی، ارزآوری،تولید و اشتغال


کمیته صید شیلات هرمزگان به عنوان مهمترین کمیته صید در حوزه صید و صیادی، در راستای مرتفع سازی مسائل و مشکلات استان با حضور مدیرکل شیلات هرمزگان،معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان،رؤسای شیلات شهرستانها، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های صیادی استان و رئیس هیئت مدیره تعاونی های صیادی سراسر کشور و نمایندگان جامعه صیادی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شیلات هرمزگان،مدیرکل شیلات هرمزگان در این نشست ضمن تبریک فرارسیدن دهه فجر و قرار گرفتن در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: خوشبختانه به پشتوانه نظام مقدس جمهوری اسلامی در این چهل سال شاهد پیشرفت ها و اقدامات خوبی در کشور به ویژه در حوزه صید و صیادی بوده ایم.

محسن یکتاپور با اشاره به ظرفیت های صید و صیادی و همچنین موفقیت های ناشی از صید و صیادی در استان هرمزگان گفت: خوشبختانه ناوگان صیادی استان هرمزگان دست آوردهای کم نظیر در حوزه های اقتصادی، ارزآوری،تولید ، اشتغال ،امنیت و جلوه هایی از اقتدار نظام جمهوری اسلامی داشته است.

با بیان اینکه جامعه صیادی استان هرمزگان همراهی و همدلی خوبی با مجموعه شیلات دارند گفت: بدون شک حل مسائل و مشکلات پیش رو و رفع موانع توسعه جامعه صیادی یک از مهمترین دستور کار های شیلات هرمزگان است که تلاش خوبی همواره در این زمینه در حال انجام است.

در ادامه معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان رفع مشکلات پیش روی جامعه بزرگ و زحمت کش صیادی  را مورد تاکید قرار داد و افزود : صید و صیادی پایدار، حفظ ذخایر،عدم استفاده از ادوات صید مخرب و ... از مهمترین مسائل صید و صیادی است.
محمد جوانمرد با بیان اینکه صید و صیادی استان هرمزگان در جایگاه مطلوبی در کشور قرار دارد گفت: برخورداری از 30درصد بنادر کشور،چهار هزار و 500 فروند شناور صیادی ،بیش از 31هزار نفر صیاد و بالغ بر 276هزار تن صید در سال گذشته موهبتی است از سوی خداوند برای استان هرمزگان که تداوم این مهم نیازمند حمایت همه جانبه مردم و مسئولین است.

وی با بیان اینکه به جرات می توان گفت  حدود 30هزار خانوار در استان هرمزگان از طریق صید و صیادی و به صورت مستقیم در حال امرار معاش هستند گفت: این مهم بیانگر اهمیت صید و صیادی برای استان است که باید همه سعی کنیم این قشر زحمت کش با مشکلات و حواشی کمتری  در فضایی آرام فعالیت خود را در راستای توسعه و رونق کشور به کار گیرند.

جوانمرد مشارکت جامه صیادی در حمایت از یگان حفاظت منابع آبزیان و همنچنین همراهی و حمایت صنایع ساحلی در  بازسازی ذخایر آبزیان را از راهکارهای مفید در حفظ ذخایر و صید پایدار خواند.

سخت و زیان آور محسوب شدن حرفه صیادی،افزایش قدرت موتور شناورهای صیادی در راستای امنیت بیشتر صیادی و ارتقای کیفیت محصولات،ممنوعیت ادوات صید مخرب،تخصیص وام های کم بهره، برخورد با شناورهای بی هویت،تکمیل بنادر صیادی نیمه تمام،تخصیص اعتبار جهت بهسازی مراکز تخلیه صید و ایجاد مراکز تخلیه صید جدید،ایجاد زیستگاهای مصنوعی و ... از جمله مهمترین مسائل مطرح شده از سوی نمایندگان جامعه صیادی در این کمیته بود.

همچنین نمایندگان جامعه صیادی استان در کمیته مدیریت صید هرمزگان خواهان ممانعت از ورود شناورهای صیادی استان های مجاور به استان،برخورد با تورهای منوفلامنت و ادوات صید مخرب، به ویژه برخورد با صید غیر مجاز پره (درسواحل،نوزادگاه ها و خوریات)و پرساین (آبزیان مولد،سطح زی و کف زی درشت)، توسط شناورهای بی هویت و غیر مجاز شدند.