با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی صورت گرفت:

افتتاح مرکز نرسري بزرگترین مزرعه پرورش ماهی در دریاي منطقه خاورمیانه در بندرلنگه

صبح امروز و با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، استاندار هرمزگان،وزیر جهاد کشاورزی،رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، قائم مقام سازمان شیلات ایران،نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل شیلات هرمزگان و جمعی از مسئولین کشوری و استاني مركز نرسري بزرگترین مزرعه پرورش ماهی در دریاي خاورمیانه(بندرلنگه-گرزه) به بهره برداری رسید و همچنین کارخانه فرآوری و مركز تكثير این مزرعه کلنگ زنی شد.

به گزارش روابط عمومی شیلات هرمزگان،در حاشیه این مراسم و پس از بازدید دکتر علی لاریجانی از بخش های مختلف مزرعه پرورش ماهی در دریا شرکت طرح توسعه نیکسا(گرزه- بندرلنگه)،قائم مقام سازمان شیلات ایران با اشاره به تولید بیش از ۱۵هزار تن ماهی  در دریا در سال  96 ، میزان تولید ماهی پرورشی در دریای کشور در سال 97 را بالغ بر سی هزار تن پیش بینی کرد.

سیف الله حقیقی با بیان اینکه این مزرعه با ظرفیت تولید سه هزار تن  و ایجاد اشتغال برای بالغ بر 90 نفر توانسته عنوان بزرگترین مزرعه پرورش ماهی در دریاي خاورمیانه را با سرمایه گذاری بالغ بر هزار و 140 میلیارد ریال به خود اختصاص دهد .

وی افزود در این مزرعه با استفاده از تکنولوژی روز دنیا دو گونه شانک و سوف دریایی با موفقیت پرورش یافته است.

در ادامه مدیر کل شیلات هرمزگان با بیان اینکه مرکز نرسری مزرعه پرورش ماهی در دریا شرکت طرح توسعه نیکسا(گرزه- بندرلنگه) با سرمایه گذاری بالغ بر 390 میلیارد ریال وظرفیت تولید بالغ بر ده میلیون قطعه بچه ماهي شانك و سوف دريايي به بهره برداري رسيده است گفت : اجرای این طرح بالغ بر 18 نفر اشتغال زایی مستقیم به دنبال داشته است.

محسن یکتاپور در ادامه ظرفیت کارخانه فرآوری کلنگ زنی شده با حضور دکتر علی لاریجانی را شش هزار تن در سال خواند و گفت: این کارخانه با اشتغال زایی مستقیم 57 نفرو استفاده از تکنولوژی IQF   و سرمایه گذاری بالغ بر 840 میلیارد ريال کلنگ زنی شده است.

وی هچنین مرکز تکثیر کلنگ زنی شده در این مراسم را برخوردار از ظرفیت تولید ۳۰میلیون قطعه لارو خواند وگفت: تولید لارو ماهی از گونه مولد منطقه و بی نیازی از واردات از مهمترین مزیت های این طرح است.

مدیر کل شیلات هرمزگان میزان اشتغال زایی این طرح را ۲۷ نفر خواند و گفت:جمع کل سرمایه گذاری این طرح بالغ بر ۵۶۵ میلیارد ریال است .