مراسم تکریم و معارفه مدیر کل شیلات هرمزگان با حضور قاﺋم مقام سازمان شیلات کشور،رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان،نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان و جمعی از مسئولین  امروز صبح در این اداره کل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شیلات هرمزگان، در این مراسم از زحمات سید پرویز محبی تکریم و محسن یکتاپور به عنوان مدیر کل شیلات هرمزگان معارفه گردید.

در ادامه این مراسم  قائم مقام سازمان شیلات کشور با بیان اینکه شیلات هرمزگان از جایگاه خاصی در کشور برخوردار است، تصریح کرد:  آغاز صنعت پرورش میگوی کشور از بندرکلاهی بوده در سال های ابتدایی شروع این طرح تنها سیاست دولت، تولید به میزان انبوه بود که با تلاش صورت گرفته در مجموعه شیلات هرمزگان، هم اکنون صادرات سالانه به میزان 150 میلیون دلاری را شاهد هستیم.

این مقام مسئول، تعداد بالای جزایر در هرمزگان را یک  ظرفیت عظیم خواند و افزود: با همکاری سازمان جهادکشاورزی هرمزگان و منابع طبیعی، پهنه بندی سواحل در زمینه توسعه آبزی پروری در دستور کار قرار گرفته تا وظیفه دولت در این زمینه که همان فراهم کردن بستر تولید و اشتغال برای بخش خصوصی است محقق گردد.

حقیقی تصریح کرد: برای افق 1404 محور توسعه بخش شیلات هرمزگان مشخص شده و با پهنه بندی صورت گرفته هیچگونه مشکل زیست محیطی و تداخل با اراضی ملی وجود ندارد و اثر مطلوب این امر برای طولانی مدت برای این استان خواهد ماند.

قائم مقام سازمان شیلات کشور، بیان کرد: با ایجاد سایت های جدید پرورش میگو در هرمزگان این انتظار می رود که این استان به عنوان الگوی کشور در زمینه شیلات معرفی شود.

وی در پایان با تقدیر از زحمات چندین ساله محبی در زمینه شیلات، خاطرنشان کرد: طبق شناختی که از آقای یکتاپور داریم میتوان مدعی بود که وی با ادامه سیاست های سازمان شیلات کشور بتواند گام های موثری را در این زمینه بردارد و هرمزگان شاهد رشد بیش از پیش فعالیت های شیلاتی باشد.

حجت الاسلام  محمود فخرایی در آیین تودیع و معارفه مدیرکل شیلات هرمزگان ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جواد(ع) به روایتی از آن امام معصوم اشاره کرد و گفت: اگر از اسرار و قلب های یکدیگر مطلع می شدید حاضر نبودید حتی مرگ یکدیگر را دفن کنید و باید رازداری را در سرلوحه امور قرار دهیم.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی هرمزگان، فعالیت های بی بدیل صورت گرفته در زمینه شیلات این استان را حاصل تلاش های این مجموعه عنوان کرد و گفت: تکریم آقای محبی بیشتر به اصرار خود وی انجام شد که از سال گذشته پیگیر این جابجایی بودند.

وی، ابراز امیدواری کرد:  آقای یکتاپور بتواند در مسیر پیشرفت و رفع موانع پیش روی حوزه شیلات هرمزگان گام هایی استوار بردارد و طبف شناختی که از مدیرکل جدید شیلات هرمزگان  در گذشته داریم این انتظار می رود که صنعت آبزی پروری در هرمزگان بیش از پیش توسعه یابد.

باقرزاده با بیان اینکه ظرفیت سواحل هرمزگان در بخش شیلات گسترش یابد، تاکید کرد: شیلات هرمزگان در بخش آبزی پروری و میگو دارای ظرفیت بسیار بالایی است که باید گسترش یابد.

مدیرکل سابق شیلات هرمزگان در این مراسم به خدمات 4 ساله خود در این مجموعه اشاره کرد و گفت: در ابتدای حضور بنده در این مدیریت شاهد فقر مجموعه شیلات هرمزگان در زمینه کمبود نیروی انسانی بودیم که با عنایت خداوند متعال و حمایت های سازمان شیلات کشور این مشکل برطرف شده است.

محبی با بیان اینکه در سال 1392 میزان تولید میگوی پرورشی کشور 2 هزار 300 تن بوده است، اظهار کرد: امیدواریم در سال جاری میزان تولید این محصول در هرمزگان 20 هزار تن برسد.

وی، توسعه پرورش ماهیان خاویاری در هرمزگان را یکی از اهداف های این مجموعه نام برد و عنوان کرد: در منابع آب شیرین استان سالانه 700 تن ماهی تولید می شود.

مدیرکل جدید شیلات هرمزگان نیز در این آیین با بیان اینکه 35 درصد از شاغلین بخش کشاورزی این استان را جامعه صیادین تشکیل می دهند، گفت: این امر نشان دهنده اهمیت بسیار بالای این حوزه در بخش کشاورزی است.

محسن یکتاپور، با اشاره به اینکه تولید آبزیان باید بر اساس منابع پایدار باشد، خاطرنشان کرد: صنعت شیلات در هرمزگان باید به محور توسعه این استان تبدیل شود.

 وی هرمزگان را برخوردار ازفاکتور های مهم توسعه شیلاتی خواند و گفت: با توجه به ظرفیت های خوب شیلاتی استان در آنده شاهد اقدامات خوبی در حوزه شیلات خواهیم بود.

مدیر کل شیلات هرمزگان دست یابی و تحقق اهداف برنامه های ششم توسعه و همچنین رسیدن به جایگاه در خور شیلات هرزمگان از اهم برنامه های خود دانست و گفت: بدون شک افزایش تولید از طریق آبزی پروری و همچنین صید اصولی و پایدار از اهم برنامه های پیش روی شیلات هرمزگان است

یکتاپور جزایر و نوار ساحلی استان را از دیگر ظرفیت های خوب استان هرمزگان در حوزه شیلات خواند و گفت : بدون شک فعالیت های شیلاتی و شیلات هرمزگاان ظرفیتی مناسب برای سرمایه گذاران است.

گفتنی است محسن یکتاپور از مدیران بومی خوش سابقه و فعال هرمزگان بوده است که پیش از این مدیر کلی منابع طبيعي و آبخيزداري استان هرمزگان، به صورت همزمان معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری بندرعباس ومعاونت مالی اقتصادی شهرداری بندرعباس و  معاونت خدمات شهری  و ... را در کارنامه خود داشته است.