باحضور معاون وزیر و ریاست سازمان شیلات ایران،مجمع نمایندگان و استاندار هرمزگان :

بررسی مسایل و راهکارهای توسعه بیش از پیش شیلاتی در هرمزگان// شیلات محوری کار آمد توسعه استان هرمزگان


در نشستی با حضور معاون وزیر و ریاست سازمان شیلات ایران استاندارهرمزگان و با حضور مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی ،ریاست سازمان برنامه و بودجه استان  و مدیر کل شیلات هرمزگان و جمعی از مسولان شیلاتی استان و کشور مسایل و راهکارهای توسعه بیش از پیش شیلاتی در هرمزگان بررسی شد.

 به گزارش روابط عمومی شیلات استان هرمزگان، معاون وزیر و ریاست سازمان شیلات ایران با تاکید بر جایگاه بسیار ویژه شیلات در رشد و توسعه به ویژه اشتغال زایی استان  گفت: اجرایی و عملیاتی شدن ظرفیت های شناسایی شده شیلاتی در استان هرمزگان در بخش های مختلف می تواند ظرفیت های شغلی و اقتصادی خوبی را ایجاد کند.

حسن صالحی با اشاره به اینکه در استان هرمزگان اقدامات خوبی در راستای بالفعل شدن ظرفیت های شیلاتی شده است گفت:خوشبختانه فضای سرمایه گذاری و تعامل با سرمایه گذاران داخلی و خارجی در عرصه های شیلاتی به خوبی در استان هرمزگان فراهم شده است وی از شاخص بودن استان در تولید میگوی پرورشی و  همچنین موفقیت های بدست امده در زمینه صید و صیادی از جمله فانوس ماهیان و ماهیان ریز  به عنوان نقطه قوتی در فعالیت های شیلاتی استان و کشور نام برد و از استان هرمزگان به عنوان محور توسعه پرورش آبزیان یاد کرد وی با اشاره به سفر ریاست محترم جمهوری اسلامی به استان هرمزگان در سال ۹۲ گفت توسعه صید در ظرفیت های بکر از جمله خواسته های وی در این سفر بوده است که بدین منظور توسعه صید فانوس ماهیان در دستور جدی سازمان شیلات ایران قرار گرفت
در ادامه استاندار هرمزگان با بیان اینکه شیلات محوری کار آمد برای  توسعه استان هرمزگان  است گفت:استان هرمزگان به خوبی در بخش های شیلاتی به ويژه پرورش میگو رشد داشته و تاثیرگدار بوده است.

همتی همچنین در ادامه خواست تا در زمینه پرورش میگو و صید وصیادی تلاش های بیشتری در راستای بهره وری استان و مردم صورت پذیرد و تا آنجا که ممکن است در زمینه های شیلاتی به استان تفیض اختیار شود.

 فریدون همتی  گفت: خوشبختانه در استان هرمزگان شاهد حمایت های لازم از سوی مسولین کشوری در انجام فعالیت های شیلاتی هستیم که توسعه این حمایت ها بهترین فرصت در راستای توسعه شیلات استان  است ایشان همچنین خواستار ایفای نقش بیشتر شیلات در حوزه های مربوط به صید و ابزی پروری شد .

در ادامه این نشست مدیر کل شیلات استان هرمزگان ضمن ارایه گزارشی از فعالیت های شیلاتی در طول دولت تدبیر و امید گفت:استان هرمزگان در سال ۹۵ با تولید  بالغ بر ۲۵۵هزار تن انواع آبزیان  توانسته بیش از ۴۳ درصد از تولیدات شیلاتی کشور و همچنین  رتبه اول تولیدات شیلاتی کشور را به خود اختصاص دهد.

سید پرویز محبی  گفت: استان هرمزگان با توجه طول نوار ساحلی، تنوع گونه ای، تنوع روش های صید، 40 درصد صید آب های جنوب، حدود 4200 فروند شناور مجاز و30 هزار نفر صیاد به عنوان قطب صید و صیادی در کشور محسوب می شود.


وی برخورداری از رتبه اول صید آبزیان، رتبه اول تولید لارو  و افزایش صادرات و بهبود شاخص ها را از جمله موفقیت های شیلات نام برد .
در ادامه این نشست مجمع نمایندگان استان هرمزگان و  ریاست سازمان برنامه و بودجه استان و همچنین مسولین ارشد شیلاتی به بیان نکته نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.
 در نهایت مقرر گردید درخصوص پیگیری توسعه فعالیت های شیلاتی کمیته ای با محوریت سازمان برنامه و بودجه  و شیلات استان تشکیل و زمینه توسعه پیش از بیش فعالیت های شیلاتی استان فراهم گردد.